Bernolákovo – obec, kde má HERZ nový domov
Od 1. septembra 2013 sa oficiálnym sídlom spoločnosti HERZ, spol. s r.o. stala obec Bernolákovo. Je to obec v okrese Senec so zaujímavou históriou.
Okolie obce Bernolákovo bolo osídlené už v období neolitu - mladšej doby kamennej. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1209. V tomto roku kráľ Ondrej II. daroval správcovi Šebešovi obec i panstvo Svätý Jur, ktorého súčasťou bola i dedina Ceki - dnešné Bernolákovo.
Už v roku 1216 mala obec meno Cheki. V tomto období boli na území dnešného Bernolákova dve osady Čeki a Lužnica. Obe osady sa neskôr spojili a postupne sa menil i názov obce (Cseklész, Checlez, Cheklez, Čeklýs, Čeklís).
V roku 1523 dostala obec prvú výsadnú listinu, no mestečkom sa stala až v rozpätí rokov 1606 - 1630.
Obec sa spája s významným rodom Esterháziovcou. Gróf Jozef Esterházi tu v rokoch 1714 -1722 dal postaviť honosný kaštieľ. Monumentálna architektúra bola ovplyvnená viedenským barokom.
Významnou historickou kapitolou obce Bernolákovo bolo v rokoch 1787-1791 pôsobenie mladého katolíckeho kňaza Antona Bernoláka. Bol predstaviteľom mladej slovenskej inteligencie, ktorá sa snažila o pozdvihnutie slovenského národa i jeho jazyka.
Do dejín slovenského národa sa zapísal ako prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny (1787) ako národného spisovného jazyka na báze západoslovenskej slovenčiny, ktorý postupne kodifikoval svojím ďalším jazykovedným dielom. Jeho historický prínos a priekopníctvo je v tom, že vedome nadväzoval na súčasné ekonomicko-spoločenské vývinové tendencie a slúžil začínajúcemu procesu formovania novodobého slovenského národa.
Aj keď sa bernolákovčina nestala celonárodným spisovným jazykom, zohrala v histórii slovenského národa významnú úlohu, zvýraznila myšlienku svojbytnosti slovenskej národnosti, stala sa zjednocovacou základňou bernolákovcov. Opieralo sa o ňu slovenské národné obrodenecké hnutie.
Od novembra 1938 do marca 1939 bola obec okupovaná horthyovským Maďarskom, keď bola v rámci dohody vymenená za obce na východe Slovenska, ktoré takto pripadli Maďarsku.
Historickou pamiatkou je i erb obce, ktorého počiatky siahajú do 14. storočia. Vtedy obec používala pečatidlo v tvare kruhopisu. Na obecnej pečati bol zobrazený patrón kostola sv.Štefan - celá jeho postava. V rokoch 1606-1630 sa Čeklís stal mestečkom a vtedy vzniklo i nové pečatidlo. V kruhopise bolo vytlačené * SIGILVM * VAROS *CZEKL .ZI. (Pečať mestečka Čeklís a skratka iniciálky SI - sv. Štefan). Na tomto pečatidle už nebola celá postava sv. Štefana kráľa, ale len jeho pravé rameno, ktoré držalo v ruke kráľovské žezlo. V rokoch 1630 - 1634 vzniklo nové erbové pečatidlo s latinským kruhopisom SIGILLVM OPPIDI CZEKLISZ, ktoré používal obecný úrad až do roku 1910. Dnešný erb pozostáva z modrého štítu. Pravé rameno zviera v dlani zlaté ľaliové žezlo. Od erbu sa odvíja i obecná vlajka ukončená lastovičím zástrihom.
O zmene názvu obce na „Bernolákovo“ rozhodla obec a vzdala tak česť pamiatke Antonovi Bernolákovi, národnému buditeľovi a géniovi svojej doby.
V súčasnosti je Bernolákovo dynamicky sa rozvíjajúcou obcou s veľkou perspektívou do budúcnosti. Schválením Smerného územného plánu sa vytvorili podmienky pre výstavbu rodinných domov v nových oblastiach obce a súčasne bola vyčlenená oblasť pre podnikateľské aktivity, ktoré smerujú von zo zastavaného územia obce a sústreďujú sa pri štátnej ceste Bratislava - Senec. V tejto časti, na zastavanej ploche 2 480 m2 sídli aj nová budova HERZu.
O prvých úspechoch týkajúcich sa nového sídla spoločnosti HERZ sa dočítate v budúcom článku.
Zdroj: internet, http://portal.statistics.sk/
Potrebujete pomôcť vybrať správny produkt?Kontaktujte nás